Dobrý deň, keďže si neviem rady, ako najrozumnejšie spísať výpoveď, tak Vás úctivo prosím o radu, akou formou by som to mala spísať, aby môj zamestnávateľ bol nútený dodržať svoje povinnosti podľa zákona, čo mu doteraz moc nehovorilo. Pracujem vo firme 5 rokov a 4 mesiace, už pár mesiacov sa dejú aj organizačné zmeny a s tým prakticky súvisia aj moje zdrav. problémy. Všetko sa to mení samozrejme k horšiemu a viem, že moju výpoveď bude chcieť, čo najviac predĺžiť a určite mi tu dobu aj kvalitne znepríjemní. Mám 52r.a nikdy som nemala od firmy nič vytknuté, takže by som chcela slušne a čo najrýchlejšie odisť, pretože moje zdrav. problémy sa zhoršujú. Ako teda správne spísať výpoveď a samozrejme si myslím, že mám právo aj na odstupné – či je to nutné zachytiť vo výpovedi, alebo automaticky ma musí zamestnávateľ vyplatiť zo zákona (pretože takéto veci neuznáva), či to potom skoční na súde?
Dobrý deň, odstupné patrí len zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje alebo že sa zamestnanec stane nadbytočným alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, pri skončení pracovného pomeru.
Inak patrí odstupné zamestnancovi, iba ak sú iné dôvody uvedené k pracovnej alebo kolektívnej zmluve alebo ak sa dohodnú.
Takže zo zákona prichádza do úvahy odstupné, len ak zamestnávateľ Vám dá výpoveď z vyššie uvedených dôvodov alebo keď na základe lekárskeho posudku stratíte dlhodobo schopnosť vykonávať doterajšiu prácu.
Silvia Turcsányiová2018-04-27T18:52:49+00:00Pomôžte priateľom a zdieľajte článok